Uvod u Jugoslaviju

Knjiga pisana prije svega za nove generacije, rođene nakon raspada Jugoslavije, objašnjava što je bila i što je htjela biti Jugoslavija.

&nbsp.

jezik izvornika: hrvatski
broj stranica: 496
datum izdanja: listopad 2023.

Knjiga pisana prije svega za nove generacije, rođene nakon raspada Jugoslavije, objašnjava što je bila i što je htjela biti Jugoslavija.

&nbsp.

9789533586212

Malo koji događaj u povijesti je doživio tako raznolika, proturječna i suprotstavljena tumačenja kao raspad Jugoslavije. Potpuno odsustvo konsenzusa, znanstvenog, publicističkog, žurnalističkog i kolokvijalnog, svakodnevnog jednako prevladava i kada je riječ o samoj jugoslavenskoj državi u odnosu na koje se grade novi nacionalni identiteti država sljednica. Knjiga Dejana Jovića Uvod u Jugoslaviju u tu polemiku, u tu kakofoniju narativa, u tu nepotrebnu strast, u taj (zapravo) politički sukob unosi smirenost Argumenta. Utoliko je Jovićev Uvod u Jugoslaviju svojevrsni reset dosadašnjih interpretacija, nadajmo se i reset percepcija jednog važnog poglavlja hrvatske (jasno, ne samo hrvatske) povijesti. Ova knjiga, pisana prije svega za nove generacije, rođene nakon raspada Jugoslavije, objašnjava što je bila i što je htjela biti Jugoslavija – u čemu je uspjela a u čemu nije. Ona nudi uvjerljiv odgovor i na pitanje – zašto se raspala. Time otvara prostor za nova istraživanja, temeljena na arhivskom gradivu kao i na čvrstoj i uvjerljivoj metodologiji znanstvenog istraživanja. Ona je poziv na smirenu raspravu kao i na daljnja istraživanja, lišena strasti i predrasuda. Smirena, argumentirana rasprava nije samo suština demokracije, ona je demokracija sama, Hrvatskoj, upravo na temu Jugoslavije, potrebnija nego ikad. Zato i “uvod” u naslovu nije slučajan.

jezik izvornika: hrvatski
broj stranica: 496
vrsta uveza: Tvrdi uvez
biblioteka: Platforma
datum izdanja: listopad 2023.
širina: 155.00 mm
visina: 234.00 mm
ISBN 9789533586212
dizajn naslovnice: Nikolina Žabčić

Dejan Jović

Dejan Jović profesor je politologije na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu i naslovni profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu. Od 2013. do 2021. bio je glavni i odgovorni urednik časopisa Politička misao, a od osnivanja 2018. glavni je urednik Tragova, časopisa za srpske i hrvatske teme. Rođen je 1968. u Samoboru. Diplomirao je u Zagrebu, magistrirao u Ljubljani i Manchesteru, a doktorirao u Londonu na London School of Economics and Political Science 1999. Potom je bio Jean Monnet Fellow u Europskom sveučilišnom institutu u Firenci (2000.). Od 2000. do 2010. radio je na Sveučilištu Stirling u Škotskoj, gdje je predavao politologiju i bio osnivač i direktor Centra za istraživanje europskog susjedstva. Od 2009. je profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, najprije izvanredni (od 2009.) pa redovni (od 2014.), a od 2020. i redovni u trajnom izboru. Od 2019. je znanstveni savjetnik u trajnom izboru iz područja politologije. Bio je glavni analitičar u Uredu predsjednika Republike od 2010. do 2014. Autor je knjiga Jugoslavija: država koja je odumrla (Prometej, Zagreb, 2003.; Samizdat/Fabrika knjiga, Beograd, 2003.; Purdue University Press, Lafayette, 2009.) te Rat i mit: politika identiteta u suvremenoj Hrvatskoj (Fraktura, Zaprešić, 2017. i 2018.). Uredio je i priredio pet zbornika iz područja politologije. Bio je voditelj Odsjeka za međunarodnu politiku na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti (2012. – 2016.) i predsjednik Upravnog vijeća Instituta za razvoj i međunarodne odnose u Zagrebu. Jedan je od urednika serije knjiga o jugoistočnoj Europi pri Central European University Pressu. Redovni je član Europske akademije znanosti i umjetnosti te Internacionalne akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine. Predsjednik je Savjeta Srpskog narodnog vijeća i predsjednik Upravnog odbora Foruma za vanjsku politiku.
Više...

Na zalihi

Rat i mit

23,76

Slične knjige