17,12€Najniža cijena u posljednjih 30 dana9,00€
17,12€Najniža cijena u posljednjih 30 dana7,00€
Nedostupno
dodaj u košaricuSedam priča koje istražuju zlo, mračne dubine ljudske duše i životne nesreće kroz likove generala, političkih emigranata i špijuna. Đikić spaja različite poetike u jedinstven svijet, gdje unutarnji nemir protagonista pokreće radnju. “Štapići za pričanje” nisu samo naslov već magičan aparat pripovijedanja koji čitatelja vodi kroz kompleksne i višedimenzionalne sudbine.
Sedam priča koje istražuju zlo, mračne dubine ljudske duše i životne nesreće kroz likove generala, političkih emigranata i špijuna. Đikić spaja različite poetike u jedinstven svijet, gdje unutarnji nemir protagonista pokreće radnju. “Štapići za pričanje” nisu samo naslov već magičan aparat pripovijedanja koji čitatelja vodi kroz kompleksne i višedimenzionalne sudbine.
Udba, politička emigracija, naše godine kojima smo opsjednuti, 1941., 1991., 1945., 1995…, generali, pukovnici i pokojnici, politika, želja za što većom moći, sve su to teme o kojima na jedinstven, neponovljiv, literarno maestralan način progovara Ivica Đikić. Sedam priča u Štapićima za pričanje natopljeno je pitanjima o zlu i njegovu izvoru, o mračnim dubinama ljudske duše, o životnim nesrećama i biblijskome ljudskom bijesu. I sasvim je svejedno piše li Đikić o svojem djetinjstvu izmaštanim i udaljenim likovima, o Slobodanu Praljku, ili pak još jednu priču o Blagi Antiću, nezaboravnom špijunu iz njegove serije Novine, jer svi su ti likovi itekako višedimenzionalni i njihove sudbine tiču se i nas kao čitatelja. Štapići za pričanje ovdje nisu samo naslov, već su i magičan aparat koji ovaj istinski pripovjedač ima duboko u sebi. Svaka priča u Štapićima za pričanje dolazi iz različite poetike, ali sve zajedno ulaze u jedinstven đikićevski svijet, svijet u kojemu su protagonisti i njihov unutarnji nemir pokretači ne samo radnje već i svega što će se neukrotivo i neobuzdano sručiti na njih same i njihovu okolinu.
“Šćapić mora biti neprimjetan poput zraka, poput pripovjedača: ne smije ničim skretati pažnju na sebe, on je samo sredstvo svođenja raspršenih misli u korito, u jednu liniju, makar i krivudavu.
(…)
Šćapiće su zamijenila prvo nalivpera pa onda kemijske olovke. Nitko u razredu nije imao takve olovke. Nisu mi, naravno, služile samo za pisanje, nego i za pričanje sa samim sobom, za razgovor nekog drugog mene s imaginarnim sugovornicima.“
Ivica Đikić rođen je 1977. u Duvnu/Tomislavgradu u Bosni i Hercegovini. Živi u Zagrebu. Politički je komentator u tjedniku Novosti. Prethodno je pisao u Slobodnoj Dalmaciji, Feral Tribuneu i Novom listu. Bio je glavni urednik Novog lista i Novosti. Objavio je romane Cirkus Columbia (2003.), Sanjao sam slonove (2011.), Ponavljanje (2014.), Beara – dokumentarni roman o srebreničkom genocidu (2016., 2024.) i Ukazanje (2018.). Autor je zbirki pripovijedaka Ništa sljezove boje (2007.) i Štapići za pričanje (2020.) te zbirke pjesama Ostatak svijeta (2012.). Objavio je i publicističke knjige Domovinski obrat – politička biografija Stipe Mesića (2004.), Gotovina, stvarnost i mit (2010.), u koautorstvu s Davorom Krilom i Borisom Pavelićem, te Šarik Tara: Život (2013.). Dobitnik je nagrade Meša Selimović, nagrade Tportala za roman godine, Kočićeva pera i priznanja Krunoslav Sukić. Knjige su mu prevedene na sedam jezika.
Autor je i scenarist dramske serije Novine / The Paper (2016. – 2020.; HRT/Netflix) u režiji Dalibora Matanića. Koscenarist je dugometražnih igranih filmova Cirkus Columbia (2010.) u režiji Danisa Tanovića te Visoka modna napetost (2013.) redatelja Filipa Šovagovića.
Kako bismo pružili najbolje korisničko iskustvo, koristimo tehnologije poput kolačića za pohranu i pristup podacima. Prihaćanjem uporabe ovih tehnologija omogućavate nam pristup podacima poput ponašanja web preglednika i jedinstvenih identifikatora na ovoj web stranici. Neprihvaćanje ili povlačenje pristanka može negativno utjecati na mogućnosti i funkcionalnosti web stranice.