Ruski kompjuter

Ruski kompjuter rječito i sažeto govori o Sarajevu, o opsadi i posljedicama rata te zahvaljujući snažnome poetskom jeziku postaje jedna od ključnih knjiga za razumijevanje devedesetih.

jezik izvornika: bosanski
broj stranica: 120
datum izdanja: ožujak 2011.

Ruski kompjuter rječito i sažeto govori o Sarajevu, o opsadi i posljedicama rata te zahvaljujući snažnome poetskom jeziku postaje jedna od ključnih knjiga za razumijevanje devedesetih.

Teme:

Ruski kompjuter pjesnika Semezdina Mehmedinovića jedna je od onih knjiga koja vam se od prvih redaka uvuče pod kožu. Prepun emocija, taj svojevrsni dnevnik selidbe nastajao je pomalo slučajno, a još je slučajnije iznova pronađen i spašen. Ruski kompjuter govori o sudbini intelektualca, ali i svakoga čovjeka u vremenima rata i izbjeglištva te o potrazi za sigurnošću. Knjiga je nastajala od kolovoza 1995. do kolovoza 1996., u vrijeme kada je Semezdin Mehmedinović otišao iz Sarajeva i odlučio započeti iznova. On traži mjesto tog novog početka od Praga i Zagreba preko Phoenixa i New Yorka pa sve do Washingtona, gdje i danas živi.
Ruski kompjuter rječito i sažeto govori o Sarajevu, o opsadi i posljedicama rata te zahvaljujući snažnome poetskom jeziku postaje jedna od ključnih knjiga za razumijevanje devedesetih. Sudbina ovog izuzetnog teksta, poetičnog, dramatičnog i nabijenog emocijama, dokaz je da rukopisi, kao što je Bulgakov rekao, ne gore. A Semezdin Mehmedinović ovim se rukopisom iznova potvrđuje kao jedan od najvažnijih i najboljih suvremenih autora s ovih prostora.

jezik izvornika: bosanski
broj stranica: 120
vrsta uveza: Tvrdi uvez s ovitkom
datum izdanja: ožujak 2011.
visina: 205.00 mm
ISBN 978-953266207-8
Kategorije: Teme:

Semezdin Mehmedinović

Semezdin Mehmedinović jednom je prilikom napisao: “Nerado sam piše vlastitu biografsku bilješku; nerado uopće piše i osjeća nelagodu zbog toga što napisano pokazuje. Smatra da je pisanje krajnje ličan posao koji ima nekog smisla samo ako je vježbanje za posljednju rečenicu.” Ipak, nije zgorega napomenuti više o jednom od najboljih pisaca ovih prostora, o kojem je Paul Auster rekao: “Semezdin Mehmedinović opisuje kolaps svijeta s bolnom jasnoćom i preciznošću (...) izražava onu pronicljivu strast prema istini koja se može pronaći kod mladog Hemingwaya; Hemingway našeg vremena.” Semezdin Mehmedinović rođen je 1960. u Kiseljaku kod Tuzle. Komparativnu književnost i bibliotekarstvo diplomirao je na Sveučilištu u Sarajevu. Uoči rata utemeljio je s nekoliko kolega časopis Fantom slobode, koji će izlaziti i za vrijeme rata. Tijekom rata u Bosni i Hercegovini ostao je u Sarajevu sa suprugom i sinom, a nakon rata emigrirao u Sjedinjene Američke Države, gdje je radio kao producent u Washingtonu za više američkih i europskih TV postaja. Svjetsku slavu stekao je hibridnom knjigom proze i poezije Sarajevo blues, koja je objavljena 1993., a u engleskom prijevodu kod kultnog izdavača City Light Books 1998. Godine 2002. izašla mu je knjiga poezije Devet Aleksandrija. S Miljenkom Jergovićem objavio je pisma koja su razmjenjivali tijekom godina u knjizi Transatlantic mail 2009. Zatim je 2011. objavio proznu knjigu Ruski kompjutor o emigraciji u Ameriku, gotovo izgubljenu na starim disketama, knjige Autoportret s torbom 2013. i Knjigu prozorā 2014. Nakon srčanog udara objavio je svoju najprevođeniju i najnagrađivaniju knjigu Me’med, crvena bandana i pahuljica 2017., a 2020. izašla mu je knjiga Ovo vrijeme sada. Godine 2019. vratio se u Bosnu i Hercegovinu te živi između Sarajeva i Hercegovine, a svake godine na nekoliko tjedana odlazi u Sjedinjene Države.
Više...

Na zalihi

Rat je i ništa se ne događa

22,55 15,00

Na zalihi

Ovo vrijeme sada

18,45 9,00

Na zalihi

Me’med, crvena bandana i pahuljica

11,81 7,00

Na zalihi

Me’med, crvena bandana i pahuljica

11,81

Na zalihi

Knjiga prozorâ

17,12

Na zalihi

Autoportret s torbom

19,50

Slične knjige