Djetinjstvo Kaspara Hausera

Djetinjstvo Kaspara Hausera prati Bobicu, dječaka koji odrasta na ulicama Bukurešta tijekom posljednjih godina komunizma. Roman u dvanaest priča prikazuje izazove tranzicije rumunjskog društva i mladog neprilagođenog mladića suočenog s nasiljem i nesređenom obiteljskom situacijom.

jezik izvornika: rumunjski
broj stranica: 256
datum izdanja: kolovoz 2020.

Djetinjstvo Kaspara Hausera prati Bobicu, dječaka koji odrasta na ulicama Bukurešta tijekom posljednjih godina komunizma. Roman u dvanaest priča prikazuje izazove tranzicije rumunjskog društva i mladog neprilagođenog mladića suočenog s nasiljem i nesređenom obiteljskom situacijom.

9789533582412

Kaspar Hauser, divlje dijete s početka 19. stoljeća, u rumunjskoj je inačici Bobica, dječak koji u posljednjim godinama komunizma odrasta na ulicama Bukurešta. Uz nesređenu obiteljsku situaciju, prilično nasilnu okolinu i homoseksualnu epizodu zbog koje ga izbacuju iz škole, njegov je put prema zrelosti pun neizvjesnosti. No i kad prijeđe dvadesetu, izazovi modernog društva neprilagođenom mladiću postavljaju brojne zamke. Stoga svoj uspjeh, baš kao i probleme, utapa na jedini način koji je naučio još u ranoj mladosti, od Tateka…

Djetinjstvo Kaspara Hausera prvi je roman jednog od najtalentiranijih mlađih rumunjskih pisaca, Bogdan-Alexandrua Stănescua. Napisan sa strašću, ali i promišljeno, tako da i gorke pilule postaju barem malo slađe, ovaj bildungsroman sastavljen od dvanaest priča sjajno prikazuje tranziciju rumunjskog društva i transformaciju generacije izgubljene u toj tranziciji.

“Uznemirio me, rastužio, zabavio, podsjetio me na devedesete, koje su za generaciju koja je tada odrastala predstavljale ludilo, prelazak iz agonije u ekstazu, iz velebnih planova u potpuno beznađe. Bogdan-Alexandru Stănescu nije napisao knjigu o nekom određenom Bobici, već je ispisao tipologiju Bukureštanca koji prolazi kroz adolescenciju i sazrijevanje, intenzivno proživljavajući svaki trenutak.” – Virginia Costeschi

“Dvanaest priča koje čine knjigu izlaže našem pogledu cijelu galeriju najraznovrsnijih likova. Djetinjstvo Kaspara Hausera jedna je od onih knjiga koje resetiraju ukočene rasprave o rumunjskoj prozi posljednjih desetljeća.” – Luana Stroe

“Je li Djetinjstvo Kaspara Hausera roman? Čitano bez konteksta, apsolutno da. No kakav roman? Ne politički roman, a ni kakva izlizana proza s ambicijom rušenja tabua, čak ni dopunska pripovijest o slavnom slučaju Kaspara Hausera, kao što bismo mogli zaključiti iz naslova, već, naprosto, roman o odrastanju, sentimentalan i patetičan, ali besprijekorno napisan.” – Ovio Olaru

jezik izvornika: rumunjski
naslov izvornika: Copilaria lui Kaspar Hauser
broj stranica: 256
vrsta uveza: Tvrdi uvez s ovitkom
datum izdanja: kolovoz 2020.
širina: 136.00 mm
visina: 204.00 mm
ISBN 978-953358241-2
dizajn naslovnice: Mislav Lešić

Bogdan-Alexandru Stănescu

Bogdan-Alexandru Stănescu (1979.) rumunjski je književni kritičar i pisac, dobitnik nagrade za najboljeg rumunjskog mladog pisca 2015. Studirao je rumunjsku književnost i predaje na Facultatei de Litere u Bukureštu. Dosad je objavio dva romana, dvije knjige eseja (Ceea ce ne desparte. Epistolarul de la Hanul lui Manuc, 2010.; Enter Ghost. Scrisori imaginare către Osip Mandelştam, 2013.) i dvije zbirke poezije (Apoi, după bătălie, ne-am tras sufletul, 2012.; anaBASis, 2014.), a njegove se priče nalaze u više antologija. Njegov prvi roman Djetinjstvo Kaspara Hausera (Copilăria lui Kaspar Hauser) objavljen je 2017., a za njega je dobio više nagrada te je bio u najužem izboru za Književnu nagradu Europske unije. Drugi roman Caragiale. Scrisoarea pierdută, u kojemu piše o slavnom rumunjskom piscu I. L. Caragialeu, objavio je 2019. godine. Osnivač je Međunarodnog književnog festivala FILB u Bukureštu te koordinator književnih prijevoda objavljenih u najprestižnijoj rumunjskoj biblioteci strane književnosti, pri izdavačkoj kući POLIROM. Na rumunjski je preveo djela Tennesseeja Williamsa, Jamesa Joycea, Sandre Newman, Alberta Manguela, Edwarda Hirscha, Paula Austera. Njegove književne kritike redovito izlaze u književnom časopisu Observator cultural.
Više...

Slične knjige