Beara; Ivica Đikić
Beara, ili kako nam podnaslov kaže, “dokumentarni roman o srebreničkom genocidu”, upoznaje nas sa strahotom projekta srebreničkog genocida čiji je glavni arhitekt bio pukovnik Ljubiša Beara. U pitanju je slojevit roman koji pokušava prodrijeti u motivaciju i logiku izvršitelja, spuštajući se na razinu banalne svakodnevice. Samo nizanje imena, lokaliteta, brojki pridaje romanu stvarnosnu gustoću koja je neostvariva sredstvima fikcije, bez redanja, kako autor kaže u prologu, “neuvjerljivih rečenica, drastičnih slika i patetičnih opisa”. Đikić u Beari pokazuje visoku razinu svijesti o problemu s kojim su se uhvatili u koštac mnogi veliki književnici 20. stoljeća, a to je kako pisati o zločinu koji nadilazi granice izrecivosti i, mogli bismo reći, ljudskosti. Iznošenjem činjenica uz minimalnu intervenciju romanesknih tehnika, autor se možda uspio približiti rješenju tog problema.
Nikola
kupite knjigu Beara
Bijes; Sebastia Alzamora
U romanu Bijes autor se usredotočuje na kumulativni bijes polurezignirane osobe koja svu radost i utjehu pronalazi u šetnji sa psom te nizu rutina koje iz toga proizlaze. Protagonist je neostvareni pisac naglašenog senzibiliteta koji dane upražnjava na letargičan i melankoličan način koji povremeno prekidaju izljevi kivnosti usmjereni pretežno na posljedice koje je masovni turizam ostavio u kraju u kojem obitava. Njegov bijes naspram toga ne polučuje nikakvu reakciju. Naprotiv, sve kipti u njemu dok naposljetku ne ostane bez svog obožavanog psa. Nakon tog događaja svijet koji je poznavao do tada mu je vidno poljuljan te mora ponovno pokušati osmisliti svoj život na nekim drugim temeljima. Roman u suštini progovara o smislu i svrsi koja redovito izmiče te o važnosti redefiniranja samog sebe u novonastalim okolnostima koji su van kontrole pojedinca te kao takve nameću adaptibilnost kao svojevrsnu nužnost.
Ivo
kupite knjigu Bijes
Familia grande; Camille Kouchner
Ova moćna i emotivna memoarska proza puna je potiskivane krivnje, straha i bijesa. Autorica razotkriva mračne tajne elitne intelektualne zajednice kojoj je pripadala i njena obitelj. Od trenutka kad je saznala za zlostavljanje svog brata blizanca od strane njihovog očuha, Camille je morala voditi bitku sa svojom savješću i krivnjom koja se suprostavila empatiji i dubokoj zabrinutosti. Svjesna da bi Olivierovo prokazivanje do kraja razrušilo ionako tegoban svijet njene majke, Camille se odlučuje na šutnju dugu gotovo dvadeset godina. Nakon što je svoja saznanja podijeliti s ostatkom obitelji, naišla je na otpor, nepovjerenje, sumnjičavost. Odlučili se napokon susresti sa svojim mračnim teretom i napisati ovaj potresan, silovit i nježan roman. Njeno iskreno svjedočanstvo bilo je potrebno francuskom društvu jer je iznjedrilo nova priznanja, a njena knjiga postala je bestseller.
Kristina
24 sata u životu jedne žene / Leporella; Stefan Zweig
U prvoj noveli, „24 sata u životu jedne žene“, autor zavarava čitatelje postavljajući zamke u kojima se poigrava s pozornosti te naglo i neočekivano prelazi u ispovjedni ton. Na vidjelo iznosi borbu, iz dvije perspektive u kojima se svatko može prepoznati, te prikazuje povezanost karakternih crta sa sklonošću porocima. Snaga želje i motiviranost nasuprot slabosti gotovo je opipljiva. Druga novela, „Leporella“, priča je o identitetu i traženju jedne sluškinje. Utjecaj atmosfere na ponašanje i uspavane dijelove ličnosti intenzivira prigušeni nemir. Obje žene u središtu novela krasi duboka psihološka portretiranost. Na kraju ostaju pitanja što 24 sata mogu napraviti za unutarnji zaokret u životu i može li ime biti ključna točka u stvaranju identiteta?
Blagica
Posjetite nas u knjižari Fraktura na adresi Mislavova 17 kako bi usporedili dojmove nakon čitanja
Add comment