Gorko, gorko; Joanna Bator
U ovom gorko – slatkom romanu spisateljica Kalina Serce, nastanjujući se u kući slavnog vidovnjaka, slaže mozaik svoje obitelji. Kroz priče svojih pretkinja iscrpno i postupno provodi nas kroz četiri životne sudbine koje su sve bile izrazito obojene borbom za slobodu. Ritam pripovijedanja je spor, a sitni detalji iz života Kalinine majke, bake i prabake naglašeni su emotivnim angažmanima i unutrnjim borbama koje su većinom bile vezane uz pronalazak vlastite sreće usprkos teškim okolnostima. S njima ju povezuje i nasilna obiteljska povijest koja se prenosi iz generacije u generaciju. Kalina kroz njihove priče pronalazi svoj put ka oslobođenju od traume, gubitka, te raskrčuje put kroz svoju dramatičnu ljubavnu priču. Raskošan pripovjedački asortiman čini ovaj roman istovremeno realističnim i bajkovitim , glamuroznim i prljavim. Autorica vas uspijeva navesti da se likovima približite do njihove same srži, te do sarkastične aludivnosti na sam naslov romana.
Kristina
Sezona uragana; Fernanda Melchor
Moćan i potresan roman meksičke autorice oštra je kritika patrijarhata i rodno uvjetovanog nasilja. Slučaj ubojstva u meksičkoj provinciji autorici služi kako bi iz raznih perspektiva sagledala obiteljske odnose, društvene i ekonomske prisile kojima su žene izložene, kao i razne kompenzacijske mehanizme kojima pribjegavaju u pokušaju da prežive. Gotovo tjelesna reakcija koju izazivaju opisi mučnih prizora, zagušljiva i užarena atmosfera, u izrazitom su kontrastu spram jezične lakoće i inovativnosti autoročina stila. Autorica promjenama gledišta gradi napetost i isprepliće mrežu odnosa, dodavajući postupno djeliće slagalice. Roman zato funkcionira kao kakav triler, jer iako su žrtva i počinitelj gotovo otpočetka poznati, do samog kraja ostaju neizvjesni motivi svih uključenih i njihove povijesti. Mada kratak, roman Sezona uragana postupno se odmata i prikazuje složenu pozadinsku strukturu suvremenog meksičkog društva.
Nikola
Molitva za Jasenovac; Branko Šömen
Branko Šömen, vrsni scenarist i prozaik, u zbirci priča koja nosi naslov Molitva za Jasenovac pripovijeda o kolosalnoj tragediji koja je zadesila ove prostore uslijed Drugog svjetskog rata kada su brojne manjinske skupine bile izložene strahovitom teroru. Predočio nam je poprilično vividno sve užase ustaškog režima koji je (uz kolaboracioniste) na monstruozan način provodio nasilje nad Židovima, Romima, Srbima i općenito neistomišljenicima. Sama tematika (iako već podosta obrađivana romanima i publicističkim izdanjima) se u ovoj zbirci predstavlja na neposredan način te u čitatelju pobuđuje revolt no istovremeno i produbljuje spoznaju o ekstremima u koje radikalizam može zabrazditi. Uz pogodno okruženje kreirano nejednakošću, neimaštinom i prigodnom propagandom naravno. Opetovano bavljenje tako bremenitim temama postiže prijeko potrebno gnušanje i zazor pred ponavljanjem takvih zlodjela. Ova knjiga svakako daje obol nastojanjima koja idu u tom smjeru.
Ivo
Lica; Tove Ditlevsen
Protagonistica romana, uspješna spisateljica za djecu, u želji da se okuša u pisanju “ozbiljnije” književnosti upada u višegodišnju i višeslojnu krizu koja se materijalizira u doživljaju svih (ne)poznatih lica. Susreće ih u svom izoliranom krugu sigurne zone disfunkcionalnih odnosa i baze uspomena. Šarolikost u brojnim opisima lica iznenađuje dubokim prodiranjem u ranjenu nutrinu koja rekreira i subjektivizira vanjštinu lica. Iako je središnja tema romana spisateljska kriza, ovo nije samo još jedna „knjiga o pisanju“ nego i potvrda koliko pisanje i potreba za izražavanjem mogu biti duboko ukorijenjeni u identitet. T. Ditlevsen ovim djelom otvara pitanje utjecaja međuljudskih odnosa i osobne perspektive na fluidnost i vlastitost istine.
Blagica
Navratite u knjižaru Fraktura na adresi Mislavova 17 za uspoređivanje dojmova
Add comment